Aktuality


nemáNovinky
- Tentokrát najdete ve zpravodaji a fotogaleriích

nemá
 Zapsáno: 27.10.2005 01:43 freediving

nemáAkce v Liberci
- *Milí příznivci freedivingu,
srdečně vás zveme na akci do příjemného města pod Ještědem na severu Čech.
Za poslední půlrok se ve světe freedivingu odehrála spousta zajímavých událostí a navíc vše korunoval Martin Štěpánek dvěma novými světovými rekordy. Nyní, díky štědré nabídce Centra Babylón Liberec a s pomocí dalších, dostala naše skupina možnost promítnout novinky ze světa freedivingu a pohovořit o tom, co všechno se za poslední dobu odehrálo a také co se chytá. Věříme, že prostory diskotéky v centru Babylón se naplní množstvím skutečných příznivců a příjemnou atmosférou.
Budeme se těšit.

Dan

nemá
 Zapsáno: 04.05.2005 00:06 freediving

nemáAkce pro náročné
- Ahoj všichni,

prožíváme ne příliš příjemné roční období, počasí si s námi nejapně pohrává, a do jara ještě hodně dlouho. Co s tím? Dá se to sice s větší či mení úhonou přetrpět, ale jsou i veselejší varianty. Někdy i představa něčeho příjemného na chvíli zahřeje, ovšem nejlepší je přestavu uskutečnit a něco podniknout.

Přišel vcelku zásadní moment a brzy se uskuteční to, co už dlouhou dobu promýšlíme a připravujeme. Téměř 3 roky naše skupina v čele s dokumentaristou Miroslavem Hrdým sbírá záběry z různých freedivingových akcí a závodů na různých místech zeměkoule, přičemž sleduje nejen supervýjimečné výkony Martina Štěpánka a krásy freedivinu, ale všímá si také toho, jakým způsobem se freediving šíří mezi potápěče i běžné lidi. Ještě nedávno se mělo za to, že kdo vydrží bez dechu 5 minut, musí mít nutně žábry a staré freedivingové legendy jako Umberto Pelizzari či Pipin Ferreras byly obklopeny téměř aurou nadlidství. Před jejich výkony stále nutno smeknout hodně hluboko, ovšem máme čím dál více "důkazů", že podávat velmi slušné výkony a volné potápění si skutečně užívat, se může během pár dnů naučit téměř každý bez rozdílu věku a polaví. A o tom všem bude nový film Miroslava Hrdého.

Co je ovšem podstatné v tuto chvíli, pro pořizování posledních záběrů k filmu jsme se nakonec rozhodli využít lákavé nabídky LIGHTHOUSE Divecentra, pronajmout si zbrusu novou loď LIGHTHOUSE Miracle-1 www.lighthouse-1.com a celé této jedinečné a neopakovatelné akci, které se mimochodem bude účastnit jádro naší skupiny v kompletní sestavě, dát i patřičný program - exkluzívní kurz freedivingu a freedivingové safari s natáčením. To vše budou moci vychutnat zapálení fandové freedivingu a případně i jejich doprovod. Podrobnosti a přihlášky potom najdete na www.pfjb.cz/clients/amphi/index.potapeni.html .

Nezahřívá vás již pouhá představa něco takového zažít na vlastní kůži?

Mě osobně spolehlivě předehřívá už teď :-)
Dan

nemá
 Zapsáno: 31.01.2005 16:26 freediving

nemáSpeciál Computer s přílohou DVD freediving
- *Milí příznivci freedivingu,
nashromáždilo se nám pár novinek a zajímavostí, které určitě stojí za pozornost.

Předně, právě vyšel speciál časopisu Computer s přílohou - DVD, obsahující kromě spousty užitečného softwaru jako programy na vypalování a kopírování CD a DVD, sady kodeků, přehrávače, ovladače a pod. Ale hlavně 2 filmy na téma freediving. Jednak starý dobrý freediving.cz dokument a jako bonus krásný videoklip, ve kerém Martin Štěpánek překonává světový rekord v konstantní váze, hloubku -103 m na akci Coca-cola BIOS World Records na řeckém ostrově Spetses. Vše v max. kvalitě. Možno zakoupit v trafikách za 159 Kč.
Po shlédnutí videí, by nás všechny moc zajímalo vaše hodnocení nebo připomínky. Můžete napsat přímo do časopisu COMPUTER. Nejspíš se zde okolo filmů rozpoutá živá diskuse. Kontakt na diskuzi najdete přímo na DVD.

Dále, v časopisu Potápění máme rozhovor s Martinem Štěpánkem, kde se mimo jiné dozvíte jaké jsou jeho další cíle po velmi úspěšné sezóně.

Také byla aktualizována sekce Zpravodaj a kurzy. Ve Zpravodaji si můžete přečíst jak probíhala další fáze pořizování záběrů pro nový film o freedivingu a jeho krásách + jaké další akce a kurzy připravujeme.

Dan
nemá
 Zapsáno: 10.12.2004 12:35 freediving

nemáBIOS Coca-Cola WORLD RECORD DIVES!
- Martin a rekordní ponory na Spetsesu

Ahoj všichni, po úžasné akci na Spetsesu mi to zase jednou nedalo, a musel jsem napsat trochu víc řádek než obvykle. Dan

Jméno Martina Štěpánka za poslední dobu vešlo do povědomí širší veřejnosti. Když se někoho zeptáte jestli ví že naše země má rekordmana v potápění na nádech, skoro každý Vám řekne že o tom slyšel, a hodně lidí ví i mnohem víc. Není divu, protože za tři roky co se Martin Štěpánek ve světě freedivingu pohybuje, podařilo se mu jednak zvítězit ve všech individuálních soutěžích kterých se zúčastnil, ale především vytvořil několik světových rekordů. Aktuálně je držitelem tří rekordů v nejdůležitějších disciplínách. Rekord 8:06 min ve "statické apnoi" (klidové výdrži), který má Martin již přes tři roky, byl naposledy atakován Němcem Tomasem Sietasem. Již to vypadalo že jeho čas 8:24 min je uznán, nicméně antidopingová kontrola vrátila vše do původního stavu. Rekord ve "free immersion" - volném ponoru ručkováním po laně do hloubky i nazpět poprvé dosáhl v roce 2001, když se ponořil do 90 m. Tehdy byl první kdo pokořil 90 m pouze vlastními silami. Tato disciplína patří stále jemu, ale musel se pro její obnovení potopit do hloubky 102 m.
Nejdůležitější disciplínou, takzvaně královskou, zůstávala pro Martina a samozřejmě i pro ostatní freedivery "konstantní váha", při které se musíte dostat do hloubky i nazpět také pouze vlastními silami, tentokrát za použití ploutví nebo monoploutve. Splnit si svůj sen a vytvořit rekord v této disciplíně se Martinovi z různých důvodů dlouho nedařilo, než konečně zabodoval. Dokonce přímo na nejprestižnější a nejvíce sledované soutěži Freediver Open Classic 2003 na Kypru. Jeho hodnota byla tehdy 93 m. To byla před pouhým rokem senzace, ale skutečným snem bylo ono magické číslo - 100 m. Poté proběhlo několik individuálních pokusů o rekord v této disciplíně. Při tréninkových ponorech se Martin nořil dokonce do ještě větších hloubek. Vždy to vypadalo, že podle všech předpovědí bude Martin skutečně první kdo tuto metu zdolá, ale při oficiálních ponorech pokaždé zaúřadovala smůla. A to i na Kyperském BIOS Open Classicu 2004, který Martin v součtu bodů z "konstantu" 98m a "statiky" přes 7 minut vyhrál. Rekord s hodnotou 102 m si ovšem odvezl Venezuelan Carlos Coste. Martinových kvalit si naštěstí všiml hlavní sponzor akce BIOS Coca-Cola, aby dal vzniknout zvláštní akci nazvané "BIOS Coca-Cola WORLD RECORD DIVES!" na ostrově Spetses.
Ekologické sdružení BIOS s podporou firmy Coca Cola a pod taktovkou Řeckého magnáta Alkiho Davise už delší dobu pracuje na popularizaci freedivingu, který je ve svém jádru jedinou originální a čistou formou potápění. Zcela přirozeně dává člověku pocit sounáležitosti s přírodou, s mořem a životem v něm. Každý kdo tyto krásné pocity pozná, musí cítit že jedině zdravé a nevydrancované moře může člověku poskytnout takové zážitky a pochopí že je třeba jej chránit. Zní to možná příliš jednoduše, ale právě zdravé a nezdegenerované instinkty tak jednoduché jsou. To si zcela určitě uvědomuje i sdružení BIOS s Alki Davidem, protože neváhali investovat nemalé prostředky do výpravy filmu "The freediver", ve kterém kromě sebe, zaangažoval i profesionální herce jako Camillu Rutherford, Adama Baldwina, Jamese Foxe, Dominique Swain a další. Součástí akce Světové rekordy byla i slavnostní premiéra tohoto filmu. I když spíše naopak, akce Světové rekordy svým mediálním dopadem měla posloužit jako živé promotion filmu. Kultovnímu filmu "Magická hlubina" Lucka Bessona sice může "The freediver" Alkiho Davida svou poutavostí těžko kunkurovat, nicméně doufejme že se prosadí co nejšíře a bude na lidi působit svým poučným a osvětovým podtextem. Koneckonců pohled na freediverku Camillu Rutherford není vůbec zlý..
Dát filmu spojitost s realitou dostal za úkol právě Martin Štěpánek a další známí freediveři jako Herbert Nitsch, Fred Buyle a nováček Domagoj Jakovac. Šéfem a koordinátorem této náročné operace se stal Axel Schoeller, bývalý velitel jednotky pro zvláštní úkoly. Důvodem bylo vytvoření perfektně fungujícího týmu z lidí, kteří jsou sice odborníky ve svém oboru, ale takový úkol mají před sebou poprvé, navzájem se neznají a dokonce jsou i různých národností. Ke všemu v rekordně krátkém čase a za nepříznivých povětrnostních podmínek. Poprvé měla možnost se na takové události podílet i zpravodajsko-realizační skupina z Čech. Na prvním místě kameraman a dokumentarista Miroslav Hrdý, produkční Pavlína Procházková, zabezpečovací techničtí potápěči Igor Vlčko a Pavel Průcha, UW fotograf Martin Tomčík a já, coby bezpečnostní freediver pro všechny rekordmany.
Akce byla neobvyklá také tím, že nebyla běžným individuálním pokusem, ale sjelo se více atletů, svým způsobem rivalů, což na zajímavosti jen přidávalo. Nicméně atleti si nekonkurovali, každý měl předvést to nejlepší jen v jedné disciplíně, pouze Martin ve dvou. Freda Buyla od počátku provázely technické problémy se sledem, což se podepsalo na jeho psychice. Nejen že se rozhodl zrušit oficielní pokus v disciplíně variabilní váha (dolů se sledem, nazpět vlastními silami), ale nepředvedl ani exhibici v No limits. Bylo až očividné jak si oddychl, potom co mu při zkušebním ponoru do 20m explodoval tažný balón. Tím bylo dohodnuto že nebude v ponorech pokračovat. Úloha mladého Chorvata Domagoje Jakovace nebyla zpočátku jasná, chystal se zde vytvořit národní rekord 65m ve free immersion, ale ještě pár dnů před rekordem měl v rukách jen 55m. Nakonec ovšem během pár dnů všechno dotáhl a oficiální ponor do 65 m zvládl. Řekl bych že o něm ještě uslyšíme. Zato Herbert Nitsch zde předvedl svou typickou urputnost a nezlomnost a podle našeho týmu i díl hazardérství. Herbertova role na BIOS rekordech byla jasná - světový rekord v konstantu bez ploutví. Jeho pověstný problém vyrovnávat tlak pod 90m ho posunul k této méně prestižní disciplíně. Na Spetses dorazil 3 dny před rekordem a v tréninku se jedinkrát nepotopil hlouběji než 45m. Jeho příprava byla roztěkaná až křečovitá. Nevěřili jsme tomu, že překoná hloubku 61m, což byl stávající rekord. Ale překvapivě hned na první pokus se vrátil i s cedulkou z hloubky 62 m. Vynoření bylo trochu dramatické, když Herbert objal velikou bójku a kryl svůj obličej před kamerami a rozhodčími. Nevěřili jsme potom svým uším, když prohlásil, že další den chce udělat hloubku 66 m! Tento pokus byl vyhrocený po všech stránkách - Na první pokus se Herbert vrátil z 20m protože neprofoukl ucho, což bezpečnostní potápěč u disku pochopil jako ukončení pokusů a poslal celý konec lana i se závažím a diskem na liftbagu k hladině. To ovšem Herberta neodradilo, i když uvedení věcí do původního stavu trvalo minimálně 20 minut. Jeho další příprava už sestávala jen z mohutné hyperventilace, která všechny okolo uvedla do stavu maximální mobilizace v obavách jak tohle dopadne. Navíc se mezitím začalo stmívat. Málo světla pod vodou znát mnohem víc a značně to znesnaďňuje úkol zabezpečovacím potápěčům. Tento fakt velmi duchapřítomně zhodnotil Martin a mimo rámec běžné bezpečnosti šel Herbertovi naproti až do 50m! Z Herbertova ponoru do 66 m se stala téměř noční můra, posledních 30m jsem sledoval také - Herbert měl silné kontrakce a k hladině "uháněl". Musí se nechat, že Herbert má vskutku nerez ocelové nervy a je mistrem v "ustátí" situací, ovšem shodli jsme se na tom že jako příklad není nejvhodnější.
Martin jako hlavní aktér měl na pokus jít jako první. Ještě než se dostavil, sjela se na místo rekordu spousta lodí diváků a jedna s médii a tiskem. Přijel patřičně důstojně na Alkiho člunu a započal svou přípravu. Za pár desítek minut už byl pod vodou a u lana se snažil odpoutat od mumraje okolo i od svazujícího pocitu zodpovědnosti v tak důležitý moment. Rozpotápění proběhlo bez potíží, odpočítávání přimělo zabezpečovací potápěče a kameramany zaujmout své pozice a téměř v čas "zero" se Martin zanořil. První fáze sestupu byla dosti rychlá a intenzívní, což při důležitých ponorech na začátku kvůli nervozitě bývá, ale Martin se objevil i při cestě nazpět nezvykle brzy. Na chvíli mě přepadly pochybnosti zda skutečně dosáhl svojí hloubku, ale cedulka v jeho ruce hovořila ze vše. Celý ponor byl sice nezvykle rychlý, ale naprosto čistý a Martin už během pár sekund po vynoření dělá z radosti opičky na všechny okolo. Kdyby podle pravidel AIDA nebylo nutné se minutu po vynoření závodníka nedotýkat, dozajista by to vypadalo jak za časů Umberta Pelizzariho, kdy emoce všech doslova explodovaly a okolo závodníka ve vodě okamžitě po vynoření propukla neskutečná vřava. 103 m v konstantní zátěži, nový světový rekord! Martinova hlavní motivace a dlouho unikající meta konečně dosažena. Pokus o překonání rekordu ve free immersion se bohužel nezdařil z obligátních důvodů - slepená Eustachova trubice, nemožnost vyrovnat tlak. Budíš útěchou, že v této disciplíně by Martin překonával stejně jen svůj vlastní rekord.. Akce tedy velmi zdařilá, včetně společné oslavy která namohla chybět, zbývá jen si položit otázku. Co příště?

Prozatím beseda v čajovně:

Setkání se světem pod hladinou
22.9. 19h čajovna U cesty ~~~ kateřinská 4

70% zemského povrchu tvoří voda, my jsme ze 70-ti% voda a tak málo o ní víme. Nadechnout se a potopit je schopnost vlastní vodním savcům, člověk ztrácí svůj potápěcí reflex v prvním roce života na vzduchu, ovšem dá se rychle obnovit. Verlyby, tuleni a jiní se dovedou potopit až na dvě hodiny do hloubek mnoha set metrů. Člověk se dokáže potopit i pes 100m. Česká republika má této disciplině světové rekordmany, Martin Štěpánek ve statické apnoi dosáhl času přes 8 minut a vlastními silami se dostal do hloubky přes 100m, nicméně hloubky okolo 30m a časy okolo 4 minut jsou po zasvěcení do technik během několika dní dostupné téměř každému. Zážitkům ze stavů „bez dechu“ a z modrého ticha pod hladinou se máloco vyrovná.

Náplň večera: video ukázky pohybu pod hladinou, povídání s dlouholetým zkušeným freediverem a zážitky nové adeptky tohoto nádherného sportu.

Průvodci světem modrého ticha Vám budou český reprezentant v nádechovém potápění a předseda české sekce mezinárodní asociace pro rozvoj freedivingu AIDA - Dan Exner a účastnice jeho kursu Tereza Podlešáková.

Setkání naváže na pokus Martina Štěpánka o nový světový rekord, který se uskutečnil 10. září v Řecku.

Připravila Tereza Podlešáková

nemá
 Zapsáno: 18.09.2004 17:48 freediving


[< starší]


Nahoru
created by Jan Ptáček (c)2003